Безпліддя – не вирок

Мозгова О.М.к.м.н., лікар акушер-гінеколог відділення з лікування безпліддя 

Безпліддя – це не просто нездатність завагітніти протягом року активного статевого життя без запобігання, це ще й джерело величезного горя і розчарування для сім’ї. Якщо рік зусиль і спроб пройшов, а результату немає, то кожна настала менструація ставить хрест на маленькій надії … І, на жаль, можна припустити, що можна говорити про безплідність.

Необхідно вдатися до допомоги фахівців: не залишайтеся з бідою сам на сам. Сьогодні безпліддям в Україні страждають 1 з 8 пар і, на жаль, кількість таких пар тільки збільшується.

У подружжя старше 35 років воно відзначається в 2 рази частіше, ніж у молодих пар. Ось чому парам, що переступили тридцятирічний рубіж і що зазнають труднощі із зачаттям, дуже важливо негайно прийняти рішення і звернутися за допомогою до фахівця. Чим раніше буде знайдена проблема, тим більше шансів позбутися від неї.

Якщо жінці після 1-2 років регулярного статевого життя без застосування протизаплідних засобів не вдається завагітніти, то слід звернутися до лікаря за консультацією з безплідності. Якщо є явні причини для безпліддя – порушення менструального циклу, позаматкові вагітності в минулому, запальні захворювання – то року чекати не варто, треба лікуватися. Це може бути спостереження у знайомого гінеколога, а краще у лікаря, безпосередньо що спеціалізується в галузі планування сім’ї.

Завдяки відповідної діагностики та спеціально підібраному лікуванню більше половини пар, які страждають на безпліддя, змогли зачати дитину.

У ряді випадків (близько однієї третини пар) ця проблема викликана чоловічим безпліддям, ще в одній третині випадків безпліддя страждає жінка і в останній третині пар причина безпліддя не виявлена. Однак в даний час деякі причини бездітності встановити неможливо. У таких випадках лікарі використовують допоміжні методи репродукції для подолання цієї проблеми. Сьогодні все більше і більше людей звертаються за медичним лікуванням, яке допоможе їм привести у світ дитину. Безпліддя – не просто хвороба. Це стан, який може бути викликано сотнями причин, як з боку жінки, так і з боку чоловіка. І найскладніше – знайти причину безпліддя у конкретної пари. В цьому ключ до успіху. Чи багато гінекологів і урологи можуть це зробити? Для цього потрібно не тільки хороший досвід, але і широкі можливості для обстеження пацієнтів.

Часто зустрічаються такі ситуації: безплідна пара приходить на консультацію в клініку, яка не має можливості сучасної діагностики. І починаються курси пробного лікування під девізом «А раптом у вас це». Одні гормони змінюються на інші по кілька разів, до цього обов’язково додається кілька курсів потужних антибіотиків. Зрештою, все повертається на круги своя, але чоловік і жінка вже знаходяться в такому «залікованих» стані, в якому завагітніти не зможе навіть здорова витривала пара. Втрачено багато часу, витрачені великі гроші, надії тануть.

У будь-якого методу лікування є зворотна сторона медалі, тому робити це навмання неприпустимо. Щоб ефективно допомагати, лікар повинен бути фахівцем саме по безплідності. Він повинен володіти великим досвідом роботи в цій галузі, високою кваліфікацією, мати можливість провести необхідне дослідження, проконсультуватися у інших фахівців. Крім того, він повинен направити на обстеження і лікування чоловіка, так як у 30-40% безплідних пар здатність до зачаття знижена саме в чоловіка. Зовсім надаремне сильна стать намагається бути в стороні від проблеми. Тому на консультацію краще приходити вдвох, разом з чоловіком.

Все це повною мірою можливо тільки в спеціалізованих центрах, що займаються лікуванням безпліддя. Саме там працюють лікарі, які займаються цим питанням на найвищому рівні. Кращий орієнтир – це популярність установи, його ім’я. Можете попросити дільничного або знайомого гінеколога порекомендувати вам спеціалізований центр з лікування безпліддя. Якщо не відразу звернутися до такої установи, ви можете постійно кидатися від одного лікаря до іншого, втрачаючи час, гроші і надію. Це дуже типова ситуація для хворих на безпліддя, тому що допомогти їм важко.

Якщо ви живете не в великому місті, то, швидше за все, поблизу немає клініки, що займається безпліддям. Тоді можна написати на адресу спеціалізованого центру лист. Опишіть ситуацію, перерахуйте проведені дослідження і їх результати, лікування і його ефект. Якщо установа дорожить своєю репутацією, то вам дадуть відповідь, що далі слід робити, які ще обстеження пройти і коли приїжджати на прийом.

Майже всі методи лікування і обстеження, що стосуються безпліддя – платні. Але, на жаль, в сучасній вітчизняній комерційній медицині якість допомоги не завжди відповідає вартості, а вартість – рівню послуг. Тому при виборі клініки не можна діяти за принципом «де дорожче» або, навпаки, «де дешевше». Можна віддати великі гроші просто за хорошу рекламу. А можна безкоштовно постояти в черзі в поліклініці. Відому приказку англійців про дешеві речі можна перефразувати: «Ми не настільки багаті, щоб лікуватися там, де дешевше».

Так що вибирайте. Або відразу, нехай трохи дорожче, але відносно ефективно. Або спочатку дешево, потім ще багато разів дешево (в сумі все одно дорого). Поки, нарешті, ви випадково не потрапите до хорошого фахівця або завагітніє волею долі.

Причин безпліддя багато, і щоб їх виявити, доведеться пройти цілу програму досліджень: гормональне, ультразвукове, інфекційне, імунологічне. А також гистеросальпингографию (перевірка прохідності маткових труб), спермограмму і багато іншого, якщо виникне необхідність. У деяких випадках доводиться «докопатися» до молекулярних, генетичних та імунологічних механізмів.

Тільки з’ясувавши причину, можна приступати до лікування. Репродуктивна система працює дуже тонко, і агресивним, неправильним лікуванням можна тільки погіршити стан. Але не забувайте: з віком здатність до зачаття і виношування дитини знижується. Шанси завагітніти сильно зменшуються, ніж старше жінка і чим триваліше лікування з приводу безпліддя вона пройшла. Якщо лікуватися дуже довго, то можна досягти віку, коли організм вже не зможе завагітніти.

У спеціалізованих центрах терміни обстеження з приводу безпліддя не повинні перевищувати 2-3 місяці, а лікування має дати результат не пізніше, ніж через два роки з моменту звернення в клініку.

При підготовці до лікування можна і трохи заощадити. Деякі дослідження, необхідні для визначення причин безпліддя, зробіть за місцем проживання. Це можуть бути ультразвукове дослідження, спермограма, дослідження на статеві інфекції. Тоді вартість обстеження знизиться. Вам залишиться пройти тільки спеціальні дослідження, призначені за показаннями лікаря – гормональне, імунологічне. Знання цих, здавалося б, дрібниць багато в чому полегшить весь процес підготовки і лікування.

Треба бути готовою до того, що сам факт лікування від безпліддя впливає на організм жінки. У більшості часто змінюється настрій, особливо гостро сприймаються невдачі, виникає жаль про марно витрачені гроші і в кінцевому підсумку жінка залишає спроби народити хоча б одну дитину.

Існує думка, що майже будь-який безпліддя можна обійти, якщо скористатися методом екстракорпорального запліднення, отримати дитину з пробірки. Чи так це? Чи варто бити з гармати по горобцях?

Якщо порушення не носять непоправного характеру, то з безпліддям часто можна впоратися звичайними лікарськими засобами, шляхом корекції гормонального фону і мінімальними зовнішніми впливами на організм або за допомогою лапароскопічної операції. До екстракорпорального запліднення, зазвичай, вдаються як до останньої надії. Це дорогий і складний метод. Одна спроба завагітніти коштує кілька тисяч доларів, а в Європі – в кілька разів дорожче. Часто потрібно декілька спроб, оскільки ефективність однієї становить трохи більше 30%. Крім того, багатьох зупиняє психологічний бар’єр перед цим незвичайним методом. Але якщо фінанси дозволяють, ніщо не заважає, то можна спробувати і обхитрити природу.

Зрозуміло, медицина не всесильна, і допомогти вдається не всім. Частота настання вагітності після лікування безпліддя коливається від 20 до 80%. Залежить це головним чином від характеру порушень. Наприклад, гормональні порушення добре піддаються корекції, а непрохідність маткових труб вимагає неодноразових спроб штучного запліднення. Після повного обстеження у 5-10% пар причина безпліддя так і залишається нез’ясованою.

Слід також врахувати, що спілкування з лікарем-репродуктологом практично завжди виходить за рамки професійних рекомендацій. Лікарю важливо довіряти, лікар-репродуктолог частково є і психологом, який зможе Вас заспокоїти, вселити надію на успішне леченіе. Главное – не відступати від наміченої мети і вірити в позитивний результат лікування і настання вагітності! Тому – вірте, що все вийде. І бажайте дитини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *