Sterylność nie jest zdaniem

Dr. Mozgovaya E.M.MD-Ph.D.położnik-ginekolog oddziału leczenia niepłodności 

Niepłodność to nie tylko niemożność zajścia w ciążę w ciągu roku aktywnego seksu bez zabezpieczenia, to także źródło wielkiego żalu i frustracji dla rodziny. Jeśli minął rok wysiłków i prób, ale nie ma rezultatu, to każda nadchodząca miesiączka kładzie kres małej nadziei… I niestety możemy założyć, że ma miejsce niepłodność.

Konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów: nie zostawiaj samych kłopotów. Dziś na Ukrainie na niepłodność cierpi 1 na 8 par i niestety liczba takich par tylko rośnie.

W przypadku małżonków powyżej 35 roku życia obserwuje się to 2 razy częściej niż w przypadku par młodych. Dlatego jest to bardzo ważne dla par, które przekroczyły trzydziestoletni kamień milowy i mają trudności z zajściem w ciążę, natychmiastowym podjęciem decyzji i szukaniem pomocy u specjalisty. Im szybciej problem zostanie znaleziony, tym większe prawdopodobieństwo, że się go pozbędziesz.

Jeżeli kobieta po 1-2 latach regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie zajdzie w ciążę, należy zasięgnąć porady lekarza w sprawie niepłodności. Jeśli istnieją oczywiste przyczyny niepłodności – nieregularne miesiączki, ciąże pozamaciczne w przeszłości, choroby zapalne – nie powinieneś czekać rok, musisz być leczony. Może to być obserwacja przez przyjaciela ginekologa lub lepiej przez lekarza, który bezpośrednio specjalizuje się w planowaniu rodziny.

Dzięki odpowiedniej diagnostyce i specjalnie dobranemu leczeniu ponad połowa niepłodnych par mogła począć dziecko.

W wielu przypadkach (ok. 1/3 par) przyczyną tego problemu jest niepłodność męska, w 1/3 kobieta cierpi na niepłodność, aw ostatniej 1/3 par przyczyna niepłodności nie została zidentyfikowana. Jednak obecnie nie można ustalić niektórych przyczyn bezdzietności. W takich przypadkach lekarze stosują techniki wspomaganego rozrodu, aby przezwyciężyć ten problem. Obecnie coraz więcej osób szuka leczenia, które pomoże im urodzić dziecko. Niepłodność to nie tylko choroba. Jest to stan, który może być spowodowany setkami powodów, zarówno ze strony kobiety, jak i mężczyzny. A najtrudniejszą rzeczą jest znalezienie przyczyny niepłodności u konkretnej pary. To jest klucz do sukcesu. Niewielu ginekologów i urologów potrafi to zrobić. Wymaga to nie tylko dobrego doświadczenia, ale także szerokich możliwości badania pacjentów.

Często zdarzają się takie sytuacje: niepłodna para przychodzi na konsultację do kliniki, która nie ma możliwości nowoczesnej diagnostyki. A kursy leczenia próbnego rozpoczynają się pod hasłem „A jeśli to masz?” Niektóre hormony są kilkakrotnie zmieniane na inne, a do tego koniecznie dodaje się kilka kursów silnych antybiotyków. W końcu wszystko wraca do normy, ale mężczyzna i kobieta są już w takim „wygojonym” stanie, w którym nawet zdrowa, wytrzymała para nie może zajść w ciążę. Stracono dużo czasu, wydano dużo pieniędzy, nadzieje bledną.

Każda metoda leczenia ma drugą stronę medalu, więc robienie tego na chybił trafił jest niedopuszczalne. Aby skutecznie pomagać, lekarz musi być specjalistą od niepłodności. Musi mieć duże doświadczenie w tej dziedzinie, wysokie kwalifikacje, umieć przeprowadzić niezbędne badania, skonsultować się z innymi specjalistami. Ponadto powinien wysłać mężczyznę na badanie i leczenie, ponieważ u 30-40% niepłodnych par zdolność do poczęcia jest u mężczyzny zmniejszona. Na próżno silniejszy seks stara się trzymać z dala od problemu. Dlatego lepiej przyjść na konsultację razem z mężem.

Wszystko to jest w pełni możliwe tylko w wyspecjalizowanych ośrodkach zajmujących się leczeniem niepłodności. To tam pracują lekarze, którzy zajmują się tą kwestią na najwyższym poziomie. Najlepszym punktem odniesienia jest sława instytucji, jej nazwa. Możesz poprosić swojego lokalnego ginekologa lub przyjaciela, aby polecił wyspecjalizowany ośrodek leczenia niepłodności. Jeśli nie skontaktujesz się od razu z taką instytucją, możesz ciągle spieszyć się od jednego lekarza do drugiego, tracąc czas, pieniądze i nadzieję. To bardzo typowa sytuacja dla niepłodnych pacjentów, bo trudno im pomóc.

Jeśli nie mieszkasz w dużym mieście, najprawdopodobniej w pobliżu nie ma kliniki leczenia niepłodności. Następnie możesz napisać list na adres specjalistycznego centrum. Opisz sytuację, wymień przeprowadzone badania i ich wyniki, leczenie i jego efekt. Jeśli instytucja ceni sobie swoją reputację, zostaniesz poinformowany, co dalej robić, jakie inne badania poddać się i kiedy przyjść na wizytę.

Prawie wszystkie metody leczenia i badania związane z niepłodnością są płatne. Niestety, we współczesnej domowej medycynie komercyjnej jakość opieki nie zawsze odpowiada kosztom, a koszt nie zawsze odpowiada poziomowi usług. Dlatego wybierając klinikę nie można kierować się zasadą „gdzie drożej” lub odwrotnie „gdzie taniej”. Możesz dać dużo pieniędzy tylko za dobrą reklamę. I możesz stać w kolejce w klinice za darmo. Słynne powiedzenie Brytyjczyków o tanich rzeczach można sparafrazować: „Nie jesteśmy wystarczająco bogaci, aby leczyć się tam, gdzie jest taniej”.

Więc wybierz swój wybór. Lub od razu, choć trochę droższy, ale stosunkowo skuteczny. Albo na początku jest tanio, potem wielokrotnie jest tanio (w sumie nadal jest drogo). Aż w końcu przypadkowo trafisz do dobrego specjalisty lub z woli losu zajdziesz w ciążę.

Przyczyn niepłodności jest wiele i aby je zidentyfikować, będziesz musiał przejść cały program badań: hormonalny, ultradźwiękowy, zakaźny, immunologiczny. A także histerosalpingografia (sprawdzanie drożności jajowodów), spermogram i wiele innych, jeśli to konieczne. W niektórych przypadkach trzeba „dostać się do sedna” mechanizmów molekularnych, genetycznych i immunologicznych.

Dopiero po ustaleniu przyczyny możesz rozpocząć leczenie. Układ rozrodczy działa bardzo delikatnie, a agresywne, niewłaściwe leczenie może tylko pogorszyć stan. Ale nie zapominaj: wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność poczęcia i noszenia dziecka. Szanse na zajście w ciążę są znacznie mniejsze, im starsza jest kobieta i im dłużej przeszła leczenie niepłodności. Jeśli jest leczona przez bardzo długi czas, możesz osiągnąć wiek, w którym organizm nie może już zajść w ciążę.

W specjalistycznych ośrodkach okres badania na niepłodność nie powinien przekraczać 2-3 miesięcy, a leczenie powinno dać wynik nie później niż dwa lata od daty kontaktu z kliniką.

Przygotowując się do leczenia, możesz trochę zaoszczędzić. Przeprowadź niektóre badania potrzebne do ustalenia przyczyn niepłodności w Twoim miejscu zamieszkania. Może to być badanie ultrasonograficzne, spermogram, badanie na infekcje narządów płciowych. Wtedy koszt badania zmniejszy się. Będziesz musiał tylko przejść specjalne badania przepisane zgodnie ze wskazaniami lekarza – hormonalne, immunologiczne. Znajomość tych pozornie drobiazgów znacznie ułatwi cały proces przygotowania i leczenia.

Musimy być przygotowani na to, że sam fakt leczenia niepłodności wpływa na organizm kobiety. Większość ludzi często zmienia nastroje, szczególnie dotkliwie odczuwane są niepowodzenia, pojawia się żal z powodu zmarnowanych pieniędzy, a w końcu kobieta rezygnuje z prób urodzenia przynajmniej jednego dziecka.

Istnieje opinia, że ​​prawie każdą niepłodność można obejść metodą zapłodnienia in vitro, aby uzyskać dziecko z probówki. Czy tak jest? Czy warto uderzać w wróble z armaty?

Jeśli naruszenia nie są nieodwracalne, bezpłodność często można rozwiązać za pomocą konwencjonalnych leków, korygując tło hormonalne i minimalny wpływ zewnętrzny na organizm lub stosując operację laparoskopową. Zapłodnienie in vitro jest zwykle stosowane w ostateczności. To droga i trudna metoda. Jedna próba zajścia w ciążę kosztuje kilka tysięcy dolarów, a w Europie jest kilkakrotnie droższa. Często wymagane jest kilka prób, ponieważ wydajność jednej wynosi nieco ponad 30%. Ponadto wielu jest powstrzymywanych przez psychologiczną barierę tej niezwykłej metody. Ale jeśli pozwalają na to finanse, nic nie przeszkadza, możesz spróbować przechytrzyć naturę.

Oczywiście medycyna nie jest wszechmocna i nie każdemu udaje się pomóc. Wskaźniki ciąż po zabiegach niepłodności wahają się od 20 do 80%. Zależy to głównie od charakteru naruszeń. Na przykład zaburzenia hormonalne dobrze poddają się korekcji, a niedrożność jajowodów wymaga wielokrotnych prób sztucznego zapłodnienia. Po pełnym badaniu u 5-10% par przyczyna niepłodności pozostaje niejasna.

Należy również zauważyć, że komunikacja ze specjalistą ds. płodności prawie zawsze wykracza poza profesjonalne zalecenia. Ważne jest, aby zaufać lekarzowi, lekarz płodności jest również po części psychologiem, który może cię uspokoić, zaszczepić nadzieję na udane leczenie.Najważniejsze, aby nie odbiegać od zamierzonego celu i wierzyć w pozytywny wynik leczenia i początek ciąży! Dlatego uwierz, że wszystko się ułoży. I życzę dziecka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *