Sterilita není verdikt

Mozgovaya E.M., Ph.D., porodník-gynekolog oddělení pro léčbu neplodnosti

Neplodnost není jen neschopnost otěhotnět během roku aktivní sexuální aktivity bez antikoncepce, je také zdrojem velkého smutku a frustrace pro rodinu. Pokud uplynul rok úsilí a pokusů, ale nedojde k žádnému výsledku, pak každý nástup menstruace ukončí malou naději … A bohužel můžeme předpokládat, že k neplodnosti dochází.

Je nutné uchýlit se k pomoci odborníků: nezůstávejte sami s problémy. 1 z 8 párů dnes trpí neplodností na Ukrajině a jejich počet se bohužel jen zvyšuje.

U manželů nad 35 let je to pozorováno dvakrát častěji než u mladých párů. Proto je velmi důležité pro páry, které překročily třicetiletou hranici a mají potíže s počátkem, je velmi důležité okamžitě se rozhodnout a vyhledat pomoc od odborníka. Čím dříve je problém nalezen, tím je pravděpodobnější, že se ho zbavíte.
Pokud žena po 1–2 letech pravidelné sexuální aktivity bez užívání antikoncepčních přípravků neotěhotní, měli byste se poradit s neplodností u lékaře. Pokud existují zjevné důvody pro neplodnost – menstruační nepravidelnosti, mimoděložní těhotenství v minulosti, zánětlivá onemocnění – pak byste neměli čekat rok, musíte být léčeni. Může to být pozorování přítele gynekologa nebo lépe lékaře, který se přímo specializuje na plánování rodiny.

Díky vhodné diagnostice a speciálně vybrané léčbě se více než polovině neplodných párů podařilo počat dítě.
V řadě případů (přibližně jedna třetina párů) je tento problém způsoben mužskou neplodností, v další třetině případů žena trpí neplodností a v poslední třetině párů nebyla příčina neplodnosti identifikována. V současné době je však nemožné určit některé z důvodů bezdětnosti. V takových případech lékaři k překonání tohoto problému používají techniky asistované reprodukce. Dnes stále více a více lidí hledá lékařské ošetření, které jim pomůže vyprodukovat dítě. Neplodnost není jen nemoc. Toto je stav, který může být způsoben stovkami důvodů, a to jak na straně ženy, tak na straně muže. A nejtěžší je najít příčinu neplodnosti u konkrétního páru. To je klíč k úspěchu. Ne mnoho gynekologů a urologů to dokáže. To vyžaduje nejen dobré zkušenosti, ale také dostatek příležitostí k vyšetření pacientů.

Takové situace se často vyskytují: neplodný pár přijde na konzultaci na kliniku, která nemá možnost moderní diagnostiky. A kurzy zkušební léčby začínají pod heslem „Co když ji máte?“ Některé hormony se několikrát mění na jiné a k tomu se nutně přidává několik cyklů silných antibiotik. Nakonec se vše vrátí do normálu, ale muž a žena jsou již v tak „uzdraveném“ stavu, že ani zdravý a vytrvalý pár nemůže otěhotnět. Ztratilo se hodně času, utratilo se spousta peněz, naděje mizí.

Jakákoli metoda léčby má odvrácenou stranu mince, takže náhodná náhoda je nepřijatelná. Aby mohl lékař účinně pomáhat, musí být odborníkem na neplodnost. Musí mít rozsáhlé zkušenosti v této oblasti, vysokou kvalifikaci, schopnost provádět potřebný výzkum, konzultovat s dalšími odborníky. Kromě toho by měl poslat muže na vyšetření a léčbu, protože u 30-40% neplodných párů je u muže snížena schopnost otěhotnět. Je zbytečné, aby se silnější pohlaví snažilo držet dál od problému. Proto je lepší přijít na konzultaci společně se svým manželem.

To vše je plně možné pouze ve specializovaných centrech zabývajících se léčbou neplodnosti. Právě tam pracují lékaři, kteří se touto problematikou zabývají na nejvyšší úrovni. Nejlepším referenčním bodem je sláva instituce, její název. Můžete požádat svého místního gynekologa nebo přítele, aby doporučil specializované centrum pro léčbu neplodnosti. Pokud takovou instituci okamžitě nekontaktujete, můžete neustále spěchat od jednoho lékaře k druhému a ztrácet čas, peníze a naději. Jedná se o velmi typickou situaci pro neplodné pacienty, protože je obtížné jim pomoci.

Pokud nežijete ve velkém městě, pak pravděpodobně není poblíž žádná klinika neplodnosti. Poté můžete napsat dopis na adresu specializovaného centra. Popište situaci, uveďte provedené studie a jejich výsledky, léčbu a její účinek. Pokud si instituce váží své pověsti, bude vám řečeno, co dělat dál, jaké další zkoušky podstoupit a kdy přijít na schůzku.
Téměř všechny metody léčby a vyšetření související s neplodností jsou hrazeny. Bohužel však v moderní domácí komerční medicíně kvalita péče nemusí vždy odpovídat nákladům a náklady nemusí vždy odpovídat úrovni služeb.

Při výběru kliniky proto nelze jednat podle zásady „kde je to dražší“ nebo naopak „kde je to levnější“. Za dobrou reklamu můžete dát spoustu peněz. A na klinice můžete stát zdarma. Slavné rčení Britů o levných věcech lze parafrázovat: „Nejsme dost bohatí na to, abychom s nimi zacházeli tam, kde je to levnější.“
Vyberte si. Nebo okamžitě, i když trochu dražší, ale relativně efektivní. Nebo zpočátku je to levné, pak mnohokrát levné (celkově je to stále drahé). Až se nakonec náhodou dostanete k dobrému specialistovi nebo otěhotníte z vůle osudu.

Existuje mnoho důvodů pro neplodnost, a abyste je mohli identifikovat, budete muset projít celým programem výzkumu: hormonálním, ultrazvukovým, infekčním, imunologickým. Stejně jako hysterosalpingografie (kontrola průchodnosti vejcovodů), spermogram a mnoho dalšího, pokud je to nutné. V některých případech se musíte „dostat na dno“ molekulárních, genetických a imunologických mechanismů.

Teprve poté, co zjistíte důvod, můžete zahájit léčbu. Reprodukční systém funguje velmi jemně a agresivní a nesprávné zacházení může tento stav pouze zhoršit. Ale nezapomeňte: s věkem klesá schopnost otěhotnět a porodit dítě. Šance na otěhotnění se výrazně snižují, čím je žena starší a čím déle podstoupila léčbu neplodnosti. Pokud se budete léčit velmi dlouho, můžete dosáhnout věku, kdy tělo již nemůže otěhotnět.

Ve specializovaných centrech by doba vyšetření neplodnosti neměla přesáhnout 2–3 měsíce a léčba by měla přinést výsledek nejpozději do dvou let od data kontaktu s klinikou.

Při přípravě na léčbu můžete trochu ušetřit. Proveďte část výzkumu potřebného ke zjištění příčin neplodnosti v místě bydliště. Může to být ultrazvukové vyšetření, spermogram, studie genitálních infekcí. Pak se náklady na vyšetření sníží. Budete muset podstoupit pouze speciální vyšetření předepsaná podle indikací lékaře – hormonální, imunologická. Znát tyto zdánlivě malé věci značně usnadní celý proces přípravy a léčby.

Musíme být připraveni na to, že samotný fakt léčby neplodnosti ovlivňuje ženské tělo. Nejčastěji dochází ke změnám nálady, selhání jsou obzvláště akutně vnímána, nastává lítost nad zbytečnými penězi a nakonec se žena vzdá pokusů porodit alespoň jedno dítě.

Existuje názor, že téměř jakoukoli neplodnost lze obejít použitím metody oplodnění in vitro k získání dítěte ze zkumavky. Je to tak? Stojí za to zasáhnout vrabce dělem?

Pokud porušení nejsou nenapravitelná, lze neplodnost často řešit konvenčními léky, korekcí hormonálního pozadí a minimálních vnějších vlivů na tělo nebo pomocí laparoskopické operace. K oplodnění in vitro se obvykle přistupuje jako k poslední možnosti. Jedná se o nákladnou a obtížnou metodu. Jeden pokus o otěhotnění stojí několik tisíc dolarů a v Evropě je to několikanásobně dražší. Často to trvá několik pokusů, protože jeden je jen něco málo přes 30% efektivní. Mnohé navíc zastaví psychologická bariéra této neobvyklé metody. Pokud to však finance dovolí, nic nezasahuje, pak můžete zkusit přelstít přírodu.

Lék samozřejmě není všemocný a ne každý dokáže pomoci. Míra těhotenství po léčbě plodnosti se pohybuje od 20 do 80%. Závisí to hlavně na povaze porušení. Například hormonální poruchy jsou vhodné pro korekci a obstrukce vejcovodů vyžaduje opakované pokusy o umělé oplodnění. Po úplném vyšetření u 5–10% párů zůstává příčina neplodnosti nevysvětlitelná.

Je třeba také poznamenat, že komunikace s odborníkem na plodnost téměř vždy jde nad rámec profesionálních doporučení. Je důležité důvěřovat lékaři, reprodukční lékař je částečně psycholog, který vás může uklidnit, vzbudit naději na úspěšnou léčbu. Hlavní věcí je neodchýlit se od zamýšleného cíle a věřit v pozitivní výsledek léčby a nástup těhotenství! Proto věřte, že vše bude fungovat. A přeji si dítě.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *