Kısırlık bir mahkeme kararı değildir

Mozgovaya E.M., Ph.D., kısırlık tedavisi bölümünün kadın doğum uzmanı-jinekologu
Kısırlık sadece bir yıllık aktif cinsel aktivite sırasında kontrasepsiyon olmadan hamile kalamamak değil, aynı zamanda aile için büyük bir keder ve hayal kırıklığı kaynağıdır. Bir yıllık çabalar ve girişimler geçmişse ve sonuç alınamamışsa, her adet başlangıcı küçük bir umuda son verir… Ve ne yazık ki kısırlığın gerçekleştiğini varsayabiliriz.


Uzmanların yardımına başvurmak gerekir: bela ile yalnız bırakmayın. Bugün Ukrayna’da her 8 çiftten 1’i kısırlıktan muzdarip ve ne yazık ki bu tür çiftlerin sayısı giderek artıyor.


35 yaş üstü eşlerde genç çiftlere göre 2 kat daha sık görülmektedir. Bu nedenle otuz yılı aşan ve hamile kalmakta güçlük çeken çiftlerin bir an önce karar vermeleri ve bir uzmandan yardım almaları çok önemlidir. Bir sorun ne kadar erken bulunursa, ondan kurtulma olasılığınız o kadar yüksek olur.


1-2 yıllık düzenli cinsel aktiviteden sonra kontraseptif kullanmadan bir kadın hamile kalmazsa, kısırlık konusunda tavsiye için bir doktora danışmalısınız. Kısırlığın bariz nedenleri varsa – adet düzensizlikleri, geçmişte dış gebelikler, iltihaplı hastalıklar – o zaman bir yıl beklememelisiniz, tedavi olmanız gerekir. Bu, bir jinekolog arkadaşı tarafından veya daha iyisi doğrudan aile planlaması konusunda uzmanlaşmış bir doktor tarafından gözlemlenebilir.

Uygun teşhis ve özel olarak seçilmiş tedavi sayesinde infertil çiftlerin yarısından fazlası çocuk sahibi olabilmiştir.
Bazı vakalarda (çiftlerin yaklaşık üçte biri) bu sorun erkek kısırlığından kaynaklanır, diğer üçte birlik vakada kadın kısırlıktan muzdariptir ve çiftlerin son üçte birinde kısırlığın nedeni tespit edilememiştir. Bununla birlikte, şu anda çocuksuzluğun bazı nedenlerini belirlemek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda doktorlar bu sorunu aşmak için yardımcı üreme tekniklerini kullanırlar. Bugün, giderek daha fazla insan, bebek yapmalarına yardımcı olacak tıbbi tedavi arıyor. Kısırlık sadece bir hastalık değildir. Bu hem kadın hem de erkek tarafından yüzlerce nedenden kaynaklanabilecek bir durumdur. Ve en zor şey, belirli bir çiftte kısırlığın nedenini bulmaktır. Bu başarının anahtarıdır. Pek çok jinekolog ve ürolog bunu yapamaz. Bu sadece iyi bir deneyim değil, aynı zamanda hastaları muayene etmek için de geniş fırsatlar gerektirir.


Bu tür durumlarla sıklıkla karşılaşılır: Kısır bir çift, modern teşhis imkanı olmayan bir kliniğe konsültasyon için gelir. Ve deneme tedavisi kursları “Ya sende varsa?” sloganı altında başlar. Bazı hormonlar birkaç kez diğerlerine değiştirilir ve buna mutlaka birkaç güçlü antibiyotik kürü eklenir. Sonunda her şey normale döner, ancak kadın ve erkek zaten o kadar “iyileşmiş” bir durumdadır ki, sağlıklı, dayanıklı bir çift bile hamile kalamaz. Çok zaman kaybedildi, çok para harcandı, umutlar tükeniyor.

Herhangi bir tedavi yönteminin madalyonun bir diğer yüzü vardır, bu nedenle bunu rastgele yapmak kabul edilemez. Etkili bir şekilde yardımcı olmak için doktor kısırlık konusunda uzman olmalıdır. Bu alanda geniş deneyime, yüksek niteliklere sahip olmalı, gerekli araştırmaları yapabilmeli, diğer uzmanlara danışabilmelidir. Ayrıca infertil çiftlerin %30-40’ında erkekte gebe kalma yeteneği azaldığı için muayene ve tedavi için erkek göndermelidir.

Daha güçlü cinsiyetin problemden uzak durmaya çalışması boşuna. Bu nedenle, konsültasyona eşinizle birlikte gelmeniz daha iyidir.

Bütün bunlar sadece kısırlık tedavisi ile uğraşan uzmanlaşmış merkezlerde tamamen mümkündür. Bu konuyla en üst düzeyde ilgilenen doktorlar orada çalışıyor. En iyi referans noktası kurumun ünü, adıdır. Yerel jinekoloğunuzdan veya arkadaşınızdan kısırlık tedavisi için özel bir merkez önermesini isteyebilirsiniz. Böyle bir kurumla hemen iletişime geçmezseniz, sürekli bir doktordan diğerine koşabilir, zaman, para ve umut kaybedebilirsiniz. Bu infertil hastalar için çok tipik bir durumdur çünkü onlara yardım etmek zordur.

Büyük bir şehirde yaşamıyorsanız, büyük olasılıkla yakınlarda kısırlık kliniği yoktur. Ardından, uzman merkezin adresine bir mektup yazabilirsiniz. Durumu açıklayın, yapılan çalışmaları ve sonuçlarını, tedavisini ve etkisini listeleyin. Kurum itibarına değer veriyorsa, daha sonra ne yapacağınız, başka hangi muayenelerden geçeceğiniz ve randevuya ne zaman geleceğiniz size söylenecektir.
Kısırlıkla ilgili hemen hemen tüm tedavi ve muayene yöntemleri ücretlidir. Ancak ne yazık ki, modern yerli ticari tıpta, bakımın kalitesi her zaman maliyete karşılık gelmez ve maliyet her zaman hizmetlerin düzeyine karşılık gelmez.

Bu nedenle, bir klinik seçerken, “daha pahalı olduğu yerde” veya tersine “daha ucuz olduğu yerde” ilkesine göre hareket edilemez. Sadece iyi reklam için çok para verebilirsiniz. Ve ücretsiz olarak klinikte sıraya girebilirsiniz. İngilizlerin ucuz şeyler hakkındaki ünlü sözü şu şekilde yorumlanabilir: “Daha ucuz olduğu yerde tedavi görecek kadar zengin değiliz.”
Bu yüzden seçiminizi yapın. Veya hemen, biraz daha pahalı olsa da, nispeten etkili. Ya da ilk başta ucuzdur, sonra çoğu zaman ucuzdur (toplamda hala pahalıdır). Sonunda, yanlışlıkla iyi bir uzmana ulaşana veya kaderin iradesiyle hamile kalana kadar.

Kısırlığın birçok nedeni vardır ve bunları tanımlamak için bütün bir araştırma programından geçmeniz gerekecektir: hormonal, ultrason, bulaşıcı, immünolojik. Histerosalpingografinin yanı sıra (fallop tüplerinin açıklığının kontrol edilmesi), spermogram ve gerekirse çok daha fazlası. Bazı durumlarda moleküler, genetik ve immünolojik mekanizmaların “en alt kısmına inmeniz” gerekir.

Sadece nedenini öğrendikten sonra tedaviye başlayabilirsiniz. Üreme sistemi çok hassas çalışır ve agresif, uygunsuz tedavi sadece durumu ağırlaştırabilir. Ancak unutmayın: yaşla birlikte çocuk sahibi olma ve çocuk sahibi olma yeteneği azalır. Kadın yaşlandıkça ve kısırlık tedavisi ne kadar uzun sürdüyse, hamile kalma şansı büyük ölçüde azalır. Çok uzun bir süre tedavi edilirse, vücudun artık hamile kalamayacağı bir yaşa ulaşabilirsiniz.

Uzmanlaşmış merkezlerde, kısırlık muayenesi süresi 2-3 ayı geçmemeli ve tedavi, kliniğe başvuru tarihinden itibaren en geç iki yıl içinde sonuç vermelidir.

Tedaviye hazırlanırken biraz tasarruf edebilirsiniz. İkamet ettiğiniz yerde kısırlığın nedenlerini belirlemek için gerekli araştırmaların bir kısmını yapın. Bu bir ultrason muayenesi, bir spermogram, genital enfeksiyonlar için bir çalışma olabilir. O zaman muayenenin maliyeti düşecektir. Hormonal, immünolojik – sadece doktorun endikasyonlarına göre öngörülen özel muayenelerden geçmeniz gerekecektir. Bu görünüşte küçük şeyleri bilmek, tüm hazırlık ve tedavi sürecini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Kısırlık tedavisi gerçeğinin kadının vücudunu etkilediği gerçeğine hazırlıklı olmalıyız. Çoğu zaman ruh hali değişiklikleri olur, başarısızlıklar özellikle keskin bir şekilde algılanır, boşa harcanan para hakkında pişmanlık ortaya çıkar ve sonunda kadın en az bir çocuğu doğurma girişimlerini terk eder.

Tüp bebekten bebek elde etmek için tüp bebek yöntemi kullanılarak hemen hemen her kısırlığın üstesinden gelinebileceğine dair bir görüş var. Öyle mi? Serçeleri topla vurmaya değer mi?

İhlaller onarılamaz değilse, kısırlık genellikle hormonal arka plan ve vücut üzerindeki minimum dış etkiler düzeltilerek veya laparoskopik cerrahi kullanılarak geleneksel ilaçlarla ele alınabilir. Tüp bebek tedavisine genellikle son çare olarak başvurulur. Bu pahalı ve zor bir yöntemdir. Hamile kalma girişimi birkaç bin dolara mal oluyor ve Avrupa’da birkaç kat daha pahalı. Biri %30’un biraz üzerinde etkili olduğundan, genellikle birkaç deneme gerektirir. Buna ek olarak, birçoğu bu alışılmadık yöntemin psikolojik bariyeri tarafından durdurulur. Ama eğer finans izin veriyorsa, hiçbir şey müdahale etmezse, o zaman doğayı deneyebilir ve alt edebilirsiniz.

Tabii ki, tıp her şeye kadir değildir ve herkes yardım edemez. Doğurganlık tedavileri sonrası gebelik oranları %20 ile %80 arasında değişmektedir. Bu, esas olarak ihlallerin niteliğine bağlıdır. Örneğin, hormonal bozukluklar kendilerini düzeltmeye elverişlidir ve fallop tüplerinin tıkanması, suni tohumlama için tekrarlanan girişimler gerektirir. Çiftlerin %5-10’unda tam bir muayeneden sonra kısırlığın nedeni açıklanamamaktadır.
Ayrıca, bir doğurganlık uzmanıyla iletişimin neredeyse her zaman profesyonel tavsiyelerin ötesine geçtiği belirtilmelidir. Bir doktora güvenmek önemlidir, üreme doktoru kısmen sizi sakinleştirebilecek, başarılı tedavi için umut aşılayabilecek bir psikologdur.Asıl olan amaçlanan hedeften sapmamak ve tedavinin olumlu bir sonucuna ve tedavinin başlangıcına inanmaktır. Hamilelik Bu nedenle, her şeyin yoluna gireceğine inanın. Ve bir çocuk dilemek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *