बाँझपन वाक्य छैन

Mozgovaya E.M.Ph.D., प्रजनन -स्त्री रोग विशेषज्ञ को बांझपन को उपचार को लागी 

बांझपन सक्रिय असुरक्षित सेक्सको एक वर्षको अवधिमा गर्भवती हुन असमर्थता मात्र होइन, यो परिवारको लागि ठूलो शोक र निराशाको स्रोत पनि हो। यदि प्रयास र प्रयासको एक बर्ष बितिसकेको छ, तर कुनै परिणाम छैन, भने हरेक आउँदै गरेको मासिक धर्मले एक सानो आशाको अन्त्य गर्दछ … र, दुर्भाग्यवस, हामी अनुमान लगाउन सक्छौं कि बांझपन चल्दैछ।

विशेषज्ञहरूको मद्दत लिनु आवश्यक छ: समस्याको साथ एक्लै नहुनुहोस्। आज out मध्ये १ जोडी युक्रेनमा बांझपनबाट पीडित छन् र दुर्भाग्यवस त्यस्ता दम्पतीहरूको संख्यामा मात्र वृद्धि भइरहेको छ।

35 35 बर्ष भन्दा माथी जोडीहरु को लागी, यो जवान जोडीहरु को भन्दा २ गुणा बढी देखीन्छ। त्यसकारण यो जोडी जो तीस वर्ष माइलस्टोन पार गरेको छ र गर्भवती बनाउन मा कठिनाईहरु का अनुभव गर्दै छन्, तुरुन्त निर्णय लिने र एक विशेषज्ञ बाट मद्दत लिन को लागी धेरै महत्त्वपूर्ण छ। जतिसक्दो चाँडो समस्या फेला पर्दछ, तपाईं यसको मुक्त हुन जति बढी सम्भावना हुन्छ।

यदि एक महिला १-२ बर्ष पछि नियमित यौन गतिविधि को गर्भनिरोधकको प्रयोग बिना गर्भवती हुन असफल हुन्छ, तब तपाईले बांझपन सम्बन्धी सल्लाहको लागि डाक्टरको सल्लाह लिनु पर्छ। यदि त्यहाँ बांझपनका स्पष्ट कारणहरू छन् – मासिक धर्म अनियमितताहरू, विगतमा एक्टोपिक गर्भधारण, भड्काउने रोगहरू – तब तपाइँले एक बर्ष प्रतिक्षा गर्नु हुँदैन, तपाइँलाई उपचार गर्न आवश्यक छ। यो रोग रोग विशेषज्ञको साथीले अवलोकन गर्न सक्दछ, वा डाक्टरले राम्रोसँग परिवार योजनामा ​​विशेषज्ञ जो।

उपयुक्त डायग्नोस्टिक्स र विशेष रूपमा चयन गरिएको उपचारको लागि धन्यवाद, आधा भन्दा बढी बांझ जोडीहरूले बच्चा जन्माउन सक्षम थिए।

धेरै जसो केसहरूमा (जोडीहरूको एक तिहाइ जति) पुरुष बांझपनको कारणले हुन्छन्, अर्को एक तिहाइ केसमा महिला बांझपनबाट ग्रस्त छ, र जोडीहरूको अन्तिम तिहाइमा बांझपनको कारण पहिचान हुन सकेको छैन। यद्यपि, वर्तमानमा, सन्तानहीनताको लागि केहि कारणहरू स्थापित गर्न सकिदैन। त्यस्ता अवस्थाहरूमा डाक्टरहरूले यस समस्यालाई पार गर्न सहयोगी प्रजनन प्रविधिहरू प्रयोग गर्छन्। आज, अधिक र अधिक व्यक्तिहरू चिकित्सा उपचार खोजिरहेका छन् जुन उनीहरूलाई बच्चा जन्माउन मद्दत गर्दछ। बांझपन रोग मात्र होइन। यो एक यस्तो अवस्था हो जुन सयौं कारणले हुन सक्छ, दुबै महिलाको पक्षमा र पुरुषको पक्षमा। र सबैभन्दा गाह्रो कुरा भनेको विशेष जोडीमा बांझपनको कारण पत्ता लगाउनु हो। यो सफलताको कुञ्जी हो। धेरै स्त्री रोग विशेषज्ञ र यूरोलॉजिस्टहरूले यो गर्न सक्दैनन्। यसका लागि राम्रो अनुभव मात्र होइन बिरामीहरूको परीक्षणका लागि पर्याप्त अवसरहरू पनि चाहिन्छ।

यस्ता परिस्थितिहरू प्रायः सामना गर्नुपर्दछ: एक बांझपन जोडी क्लिनिकमा परामर्शको लागि आउँदछ जुन आधुनिक निदानको सम्भावना हुँदैन। र परीक्षण उपचार कोर्स “आदर्शमा” यदि तपाइँसँग छ भने के हुन्छ? ” केहि हर्मोनहरू अरूलाई धेरै चोटि परिवर्तन हुन्छन्, र यसमा शक्तिशाली एन्टिबायोटिकको धेरै पाठ्यक्रमहरू आवश्यक रूपमा थपिन्छन्। अन्तमा, सबै सामान्यमा फर्कन्छ, तर पुरुष र महिला पहिले नै यस्तो “निको” अवस्थामा छन् जहाँ स्वस्थ, कडा दम्पतीले पनि गर्भवती हुन सक्दैनन्। धेरै समय गुमाइएको छ, धेरै पैसा खर्च भएको छ, आशाहरू ओइलाइरहेका छन्।

कुनै उपचार विधिमा सिक्काको फ्लिप साइड हुन्छ, त्यसैले यसलाई अनियमित रूपमा गर्न अस्वीकार्य छ। प्रभावकारी रूपमा मद्दत गर्न, डाक्टर बांझपनको विशेषज्ञ हुनुपर्छ। उसले यस क्षेत्रमा विस्तृत अनुभव हुनुपर्दछ, उच्च योग्यताहरू, आवश्यक अनुसन्धान गर्न सक्षम हुनुपर्दछ, अन्य विशेषज्ञहरूसँग परामर्श लिनुहोस्। थप रूपमा, उसले एक व्यक्तिलाई जाँच र उपचारको लागि पठाउनु पर्छ, किनकि er०-40०% बाँझो जोडीमा, एक मान्छेमा गर्भधारण गर्ने क्षमता कम भएको छ। यो बेकार छ कि कडा सेक्सन समस्याबाट टाढा रहने प्रयास गर्दछ। तसर्थ, यो राम्रो छ एकै साथ सल्लाहमा आउनु राम्रो सँगै, आफ्नो पतिसंगै।

यी सबै पूर्ण रूपमा सम्भव छ केवल विशेष केन्द्रहरूमा सम्भव छ बांझपनको उपचारको कारोबार गर्ने। यो त्यहाँ डाक्टरहरूले काम गर्छन् जो यो मुद्दाको उच्च स्तरमा डील गर्छन्। सबै भन्दा राम्रो सन्दर्भ पोष्ट संस्था को ख्याति हो, यसको नाम। तपाईं आफ्नो स्थानीय स्त्री रोग विशेषज्ञ वा साथीलाई बांझपनको उपचारको लागि विशेष केन्द्र सिफारिस गर्न सक्नुहुन्छ। यदि तपाईं तत्काल यस्तो संस्थामा सम्पर्क गर्नुहुन्न भने, तपाईं निरन्तर एक डाक्टरबाट अर्को डाक्टरमा जान सक्नुहुनेछ, समय, पैसा र आशा गुमाउँदै। बांझी बिरामीहरूको लागि यो धेरै विशिष्ट अवस्था हो, किनकि तिनीहरूलाई सहयोग गर्न गाह्रो छ।

यदि तपाईं ठुलो शहरमा बस्नुहुन्न भने, सम्भवतः त्यहाँ कुनै बांझपन क्लिनिक छैन। त्यसोभए तपाईले विशेष केन्द्रको ठेगानामा पत्र लेख्न सक्नुहुन्छ। स्थिति वर्णन गर्नुहोस्, संचालित अध्ययनहरू सूचीबद्ध गर्नुहोस् र तिनीहरूको नतीजा, उपचार र यसको प्रभाव। यदि संस्थाले यसको प्रतिष्ठालाई महत्त्व दिन्छ भने, त्यसपछि तपाईलाई के गर्ने भनेर बताईनेछ, अरु कुन परीक्षा हुन्छ र कहिले अपोइन्टमेन्टमा आउनुहुन्छ।

बांझपन सम्बन्धी लगभग सबै विधि र परीक्षणको भुक्तान गरिएको छ। तर दुर्भाग्यवस, आधुनिक घरेलु वाणिज्य चिकित्सामा, हेरचाहको गुणस्तर सँधै लागतको अनुरूप हुँदैन, र लागत सँधै सेवाहरूको स्तरसँग मेल खाँदैन। त्यसकारण, क्लिनिक छनौट गर्दा, कुनै व्यक्तिले “जहाँ यो महँगो छ” भन्ने सिद्धान्त अनुसार काम गर्न सक्दैन, वा विपरित रूपमा, “जहाँ यो सस्तो हुन्छ।” तपाईं राम्रो विज्ञापनको लागि धेरै पैसा दिन सक्नुहुन्छ। र तपाई क्लिनिकमा सित्तैमा लाम लगाउन सक्नुहुन्छ। सस्तो चीजहरूको बारेमा बेलायतीहरूको प्रसिद्ध भनाइलाई चित्रण गर्न सकिन्छ: “हामी यति धनी छैनौं कि यसको सस्तो ठाउँमा उपचार गर्न सकिन्छ।”

त्यसैले आफ्नो छान्नुहोस्। वा तुरून्त, अलि बढी महँगो भए पनि, तर तुलनात्मक रूपमा प्रभावकारी। वा सुरुमा यो सस्तो हुन्छ, त्यसपछि धेरै पटक सस्तो हुन्छ (कुलमा यो अझै महँगो हुन्छ)। सम्म, अन्त मा, तपाईं गल्तिले एक राम्रो विशेषज्ञ को लागी वा भाग्य को इच्छा द्वारा गर्भवती हुन।

बांझपनका धेरै कारणहरू छन्, र तिनीहरूलाई पहिचान गर्नको लागि, तपाईंले अनुसन्धानको सम्पूर्ण कार्यक्रममा जानुपर्नेछ: हर्मोनल, अल्ट्रासाउन्ड, संक्रामक, इम्यूनोलोजिकल। साथ साथै हिस्टेरोसलपोग्राफी (फेलोपियन ट्यूबहरूको पेटेन्सी जाँच गर्दै), स्पर्मोग्राम र अधिक, आवश्यक छ भने। केहि अवस्थाहरूमा, तपाईंले आणविक, आनुवंशिक र प्रतिरोधात्मक संयन्त्रहरूको “तल पुग्नु पर्छ”।

कारण पत्ता लगाए पछि मात्र तपाईले उपचार सुरू गर्न सक्नुहुनेछ। प्रजनन प्रणाली धेरै नाजुक काम गर्दछ, र आक्रामक, अनुचित उपचार मात्र अवस्था लाई बढावा दिन सक्छ। तर यो नबिर्सनुहोस्: उमेरको साथ, बच्चा गर्भधारण गर्ने र बोल्ने क्षमता कम हुन्छ। गर्भवती हुने सम्भावना धेरै कम हुन्छ महिलाको उमेर कतै कम हुन्छ र बांझपनको लागि उसले लामो समयसम्म उपचार गरिरहेको छ। यदि धेरै लामो समय सम्म उपचार गरियो भने, तब तपाई उमेर पुग्न सक्नुहुनेछ जब शरीर अब गर्भवती हुन सक्दैन।

विशेष केन्द्रहरूमा, बांझपनको लागि जाँच अवधि २- months महिना भन्दा बढी हुनु हुँदैन, र उपचारले क्लिनिकमा सम्पर्क गरेको मिति भन्दा दुई वर्ष पछि नतीजा दिन्छ।

उपचारको लागि तयारीमा, तपाईंले थोरै बचत गर्न सक्नुहुन्छ। तपाईंको निवास स्थानमा बांझपनका कारणहरू निर्धारण गर्न आवश्यक केही अनुसन्धान गर्नुहोस्। यो एक अल्ट्रासाउन्ड परीक्षा, एक स्पर्मोग्राम, जननांग संक्रमणको लागि एक अध्ययन हुन सक्छ। त्यसो भए परीक्षाको लागत कम हुनेछ। तपाईले डाक्टरको स to्केत अनुसार निर्धारित विशेष परीक्षा पार गर्नुपर्नेछ – हर्मोनल, इम्यूनोलोजिकल। यी लागी साना चीजहरू थाहा पाउँदा तयारी र उपचारको सम्पूर्ण प्रक्रियामा ठूलो सुविधा हुनेछ।

बांझपनको उपचारको धेरै तथ्यले महिलाको शरीरलाई असर गर्छ भन्ने तथ्यको लागि हामी तयार हुनुपर्दछ। धेरै जसो मानिसहरू प्राय: आफ्नो मुड बदल्छन्, असफलताहरू विशेष गरी गहन रूपमा बुझिन्छ, व्यर्थको पैसाको बारेमा पश्चाताप हुन्छ, र अन्तमा महिलाले कम्तिमा एउटा बच्चालाई जन्म दिन खोज्ने प्रयास त्याग्छ।

एक राय छ कि लगभग कुनै पनि बांझपन ईन्ट्रो निषेचनको विधि प्रयोग गरेर टेस्ट ट्यूबबाट बच्चा पाउन प्रयोग गर्न सकिन्छ। के यो यस्तै हो? के यो तोपको साथ भँगेरालाई हिर्काउन लायक छ?

यदि उल्ल .्घन अपूरणीय छैन भने, तब बांझपन अक्सर पारम्परिक ड्रग्सको साथ व्यवहार गर्न सकिन्छ, हार्मोनल पृष्ठभूमि र शरीरमा न्यूनतम बाह्य प्रभावहरू सच्याएर, वा ल्याप्रोस्कोपिक शल्यक्रियाको प्रयोग गरेर। भिट्रोमा निषेचन सामान्यतया अन्तिम रिसोर्टको रूपमा आउँछ। यो महँगो र गाह्रो तरीका हो। गर्भवती हुनको लागि प्रयास गर्न धेरै हजारौं डलर खर्च हुन्छ, र युरोपमा यो धेरै गुना महँगो हुन्छ। धेरै प्रयासहरू प्राय: आवाश्यक हुन्छन्, किनकि एकको दक्षता केवल %०% भन्दा बढि हो। थप रूपमा, धेरैलाई यो असामान्य विधिमा मनोवैज्ञानिक अवरोध द्वारा रोकिन्छ । तर यदि वित्तियता लाई अनुमति दिईन्छ, केहि पनि हस्तक्षेप गर्दैन, तब तपाईं प्रयास र प्रकृति लुप्त गर्न सक्नुहुनेछ।

निस्सन्देह, औषधि सर्वशक्तिमान छैन, र सबैले सहयोग गर्न सफल हुँदैनन्। प्रजनन उपचार पछि गर्भावस्था दर २० देखि %०% सम्म हुन्छ। यो मुख्यतया उल्ल .्घनको प्रकृतिमा निर्भर गर्दछ। उदाहरण को लागी, हार्मोनल विकारहरु आफैलाई सुधार गर्न को लागी उधारो दिन्छ, र फेलोपियन ट्यूबहरु को अवरोध कृत्रिम गर्भाधान मा बारम्बार प्रयास आवश्यक छ। -10-१०% जोडीमा पूर्ण परिक्षण पछि, बांझपनको कारण अस्पष्ट रहन्छ।

यो पनि ध्यान दिनुहोस् कि प्रजनन विशेषज्ञसँगको संचार प्रायः पेशेवर सिफारिशहरू भन्दा पर जान्छ। डाक्टरलाई विश्वास गर्नु महत्त्वपूर्ण छ, प्रजनन चिकित्सक पनि आंशिक मनोवैज्ञानिक हो जसले तपाईंलाई शान्त गराउन सक्छ, सफल उपचारको लागि आशा जगाउँदछ। मुख्य कुरा भनेको लक्षित लक्ष्यबाट विचलित हुनु हुँदैन र उपचारको सकारात्मक नतिजा र शुरुआतमा विश्वास गर्नु हुँदैन। गर्भावस्था को! त्यसैले, विश्वास गर्नुहोस् कि सबै काम गर्दछ। र बच्चाको लागि इच्छा राख्नुहोस्।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *