عقیم بودن یک جمله نیست

Mozgovaya E.M. ، Ph.D. ، متخصص زنان و زایمان در بخش درمان ناباروری 

ناباروری فقط ناتوانی در باردار شدن در طول یک سال رابطه جنسی فعال و بدون محافظت نیست ، بلکه باعث ناراحتی و ناامیدی بزرگ خانواده نیز می شود. اگر یک سال تلاش و تلاش گذشته باشد ، اما نتیجه ای حاصل نشود ، هر قاعدگی آینده امید کوچکی را پایان می دهد … و متأسفانه ، می توان تصور کرد که ناباروری در حال انجام است.

لازم است به کمک متخصصان متوسل شوید: با دردسر تنها نمانید. امروزه از هر 8 زوج 1 نفر در اوکراین از ناباروری رنج می برند و متأسفانه تعداد این گونه زوج ها فقط در حال افزایش است.

برای همسران بالای 35 سال ، 2 برابر بیشتر از زوج های جوان مشاهده می شود. به همین دلیل این امر برای زوجینی که از مرحله سی ساله عبور کرده و در بارداری با مشکل روبرو هستند بسیار مهم است و بلافاصله تصمیم می گیرند و از یک متخصص کمک می گیرند. هرچه زودتر مشکلی پیدا شود ، احتمال خلاص شدن از آن بیشتر است.

اگر خانمی بعد از 1-2 سال فعالیت جنسی منظم و بدون استفاده از داروهای ضد بارداری نتواند باردار شود ، پس برای مشاوره در مورد ناباروری باید با پزشک مشورت کنید اگر دلایل واضحی برای ناباروری وجود داشته باشد – بی نظمی در قاعدگی ، حاملگی خارج رحمی در گذشته ، بیماری های التهابی – پس نباید یک سال صبر کنید ، باید معالجه شوید. این می تواند توسط یک دوست متخصص زنان و زایمان مشاهده شود ، یا بهتر است توسط پزشکی که مستقیماً در تنظیم خانواده متخصص است.

با تشکر از تشخیص مناسب و روشهای درمانی خاص ، بیش از نیمی از زوجین نابارور قادر به بارداری کودک بودند.

در تعدادی از موارد (حدود یک سوم زوج ها) این مشکل ناشی از ناباروری مردان است ، در یک سوم دیگر موارد زن از ناباروری رنج می برد و در یک سوم آخر زوجین علت ناباروری مشخص نشده است. با این حال ، در حال حاضر ، برخی از دلایل بی فرزندی را نمی توان اثبات کرد. در چنین مواردی ، پزشکان برای غلبه بر این مشکل از تکنیک های کمک باروری استفاده می کنند. امروزه ، تعداد بیشتری از افراد به دنبال درمان پزشکی هستند که به آنها در تولید نوزاد کمک می کند. ناباروری فقط یک بیماری نیست. این وضعیتی است که می تواند به صدها دلیل ایجاد شود ، هم از طرف زن و هم از طرف مرد. و دشوارترین کار یافتن علت ناباروری در یک زوج خاص است. این رمز موفقیت است. بسیاری از متخصصان زنان و زایمان نمی توانند این کار را انجام دهند. این امر نه تنها به تجربه خوب ، بلکه به فرصتهای کافی برای معاینه بیماران نیاز دارد.

چنین شرایطی اغلب روبرو می شود: یک زوج نابارور برای مشاوره در کلینیکی مراجعه می کنند که امکان تشخیص مدرن را ندارد. و دوره های درمان آزمایشی با شعار “اگر آن را داشته باشید چه می کنید؟” برخی از هورمون ها چندین بار به برخی دیگر تغییر می کنند و لزوما چندین دوره آنتی بیوتیک قدرتمند به این موارد اضافه می شود. در پایان ، همه چیز به حالت عادی برمی گردد ، اما زن و مرد در حال حاضر در چنین وضعیت “بهبود یافته ای” قرار دارند که در آن حتی یک زوج سالم و مقاوم نمی توانند باردار شوند. زمان زیادی از دست رفته است ، پول زیادی خرج شده است ، امیدها کمرنگ می شوند.

هر روش درمانی دارای یک روی سکه است ، بنابراین انجام آن به صورت تصادفی غیرقابل قبول است. برای کمک م effectivelyثر ، پزشک باید متخصص ناباروری باشد. وی باید دارای تجربه گسترده در این زمینه ، صلاحیت بالا باشد ، بتواند تحقیقات لازم را انجام دهد ، با متخصصان دیگر مشورت کند. علاوه بر این ، او باید یک مرد را برای معاینه و درمان بفرستد ، زیرا در 30-40 of زوجین نابارور ، توانایی بارداری در یک مرد کاهش می یابد. بیهوده است که جنس قوی سعی در دوری از مشکل دارد. بنابراین بهتر است همراه با شوهر خود به مشورت بپردازید.

همه اینها فقط در مراکز تخصصی که با درمان ناباروری سروکار دارند کاملاً امکان پذیر است. در آنجا پزشكانی كار می كنند كه در بالاترین سطح با این مسئله سروكار دارند. بهترین نقطه مرجع شهرت موسسه ، نام آن است. می توانید از متخصص زنان یا دوست محلی خود بخواهید که یک مرکز تخصصی برای درمان ناباروری را توصیه کند. اگر بلافاصله با چنین م institutionسسه ای تماس نگیرید ، می توانید به طور مداوم از یک پزشک به پزشک دیگر بشتابید ، وقت ، پول و امید خود را از دست دهید. این وضعیت بسیار معمولی برای بیماران نابارور است ، زیرا کمک به آنها دشوار است.

اگر در یک شهر بزرگ زندگی نمی کنید ، به احتمال زیاد در نزدیکی شما کلینیک ناباروری وجود ندارد. سپس می توانید نامه ای به آدرس مرکز تخصصی بنویسید. توصیف وضعیت ، لیست مطالعات انجام شده و نتایج آنها ، درمان و تأثیر آن. اگر این موسسه اعتبار خود را ارج نهد ، به شما گفته می شود که در مرحله بعد چه کارهایی انجام دهید ، چه معاینات دیگری را باید انجام دهید و چه زمانی باید به قرار ملاقات مراجعه کنید.

تقریباً تمام روشهای درمان و معاینه مربوط به ناباروری پرداخت می شود. اما متأسفانه ، در پزشکی تجاری مدرن داخلی ، کیفیت مراقبت همیشه با هزینه مطابقت ندارد و هزینه همیشه با سطح خدمات مطابقت ندارد. بنابراین ، هنگام انتخاب یک کلینیک ، نمی توان طبق اصل “جایی که گران تر است” یا برعکس “جایی که ارزان تر است” رفتار کرد. فقط برای تبلیغات خوب می توانید پول زیادی بدهید. و می توانید در کلینیک به طور رایگان در صف قرار بگیرید. جمله معروف انگلیسی ها در مورد چیزهای ارزان قیمت را می توان به صورت مثال درآورد: “ما آنقدر ثروتمند نیستیم که بتوانیم در آنجا ارزان تر درمان شویم.

بنابراین انتخاب کنید. یا بلافاصله ، البته کمی گران تر ، اما نسبتاً موثر. یا در ابتدا ارزان است ، سپس بسیاری از اوقات ارزان است (در مجموع هنوز گران است). تا اینکه سرانجام ، به طور تصادفی به یک متخصص خوب مراجعه کرده و یا با اراده سرنوشت خود باردار می شوید.

دلایل زیادی برای ناباروری وجود دارد و برای شناسایی آنها ، شما باید یک برنامه کامل تحقیقاتی را انجام دهید: هورمونی ، سونوگرافی ، عفونی ، ایمنی. همچنین هیستروسالپلنگوگرافی (بررسی میزان باز بودن لوله های رحمی) ، اسپرموگرام و موارد دیگر ، در صورت لزوم. در بعضی موارد ، شما باید “به پایین” مکانیسم های مولکولی ، ژنتیکی و ایمنی برسید.

فقط پس از دانستن دلیل ، می توانید درمان را شروع کنید. سیستم تولید مثل بسیار ظریف عمل می کند و درمان تهاجمی و نامناسب فقط می تواند شرایط را بدتر کند. اما فراموش نکنید: با افزایش سن ، توانایی بارداری و حمل کودک کاهش می یابد. احتمال باردار شدن هرچه زن بزرگتر باشد و درمان طولانی تری برای ناباروری که انجام داده است بسیار کاهش می یابد. اگر برای مدت زمان طولانی درمان شود ، می توانید به سنی برسید که بدن دیگر نمی تواند باردار شود.

در مراکز تخصصی ، دوره معاینه برای ناباروری نباید بیش از 2-3 ماه باشد ، و درمان باید حداکثر دو سال از تاریخ تماس با کلینیک نتیجه دهد.

در آماده سازی برای درمان ، می توانید کمی پس انداز کنید. برخی از تحقیقات لازم برای تعیین علل ناباروری در محل زندگی خود را انجام دهید. این می تواند یک بررسی سونوگرافی ، اسپرموگرام ، مطالعه ای برای عفونت های دستگاه تناسلی باشد. سپس هزینه معاینه کاهش می یابد. شما فقط باید معاینات ویژه ای را که با توجه به علائم پزشک تجویز می شود – هورمونی ، ایمنی انجام دهید. دانستن این موارد به ظاهر کوچک ، کل روند آماده سازی و درمان را بسیار تسهیل می کند.

ما باید برای این واقعیت آماده باشیم که واقعیت درمان ناباروری بر بدن زن تأثیر می گذارد. اکثریت مردم معمولاً حالات خود را تغییر می دهند ، شکستها به ویژه درک می شوند ، از هدر رفته پول پشیمان می شوند و در پایان زن تلاشها برای به دنیا آوردن حداقل یک فرزند را رها می کند.

یک نظر وجود دارد که می توان تقریباً هر ناباروری را با استفاده از روش لقاح آزمایشگاهی ، برای بدست آوردن نوزاد از لوله آزمایش ، دور زد. آیا چنین است؟ آیا ارزش دارد با توپ به گنجشک ها بزنیم؟

اگر تخلفات غیرقابل جبران نباشد ، با اصلاح زمینه هورمونی و حداقل تأثیرات خارجی بر روی بدن یا استفاده از جراحی لاپاراسکوپی اغلب می توان با داروهای معمولی مقابله کرد. لقاح آزمایشگاهی معمولاً به عنوان آخرین چاره مورد استفاده قرار می گیرد. این یک روش گران و دشوار است. یک بار تلاش برای باردار شدن چندین هزار دلار هزینه دارد و در اروپا چندین برابر گران است. اغلب تلاشهای زیادی لازم است ، زیرا کارایی یکی از آنها فقط بیش از 30٪ است. علاوه بر این ، بسیاری از آنها با مانع روانشناختی در برابر این روش غیر معمول متوقف می شوند . اما اگر امور مالی اجازه می دهد ، هیچ چیز دخالت نمی کند ، پس می توانید طبیعت را گمراه کنید.

البته پزشکی همه کاره نیست و همه موفق به کمک نمی شوند. میزان بارداری بعد از درمان های باروری از 20 تا 80 درصد است. این امر عمدتا به ماهیت تخلفات بستگی دارد. به عنوان مثال ، اختلالات هورمونی به خوبی اصلاح می شود و انسداد لوله های رحمی نیاز به تلاش مکرر برای لقاح مصنوعی دارد. پس از معاینه کامل در 5-10٪ زوجین ، علت ناباروری همچنان نامشخص است.

همچنین باید توجه داشت که ارتباط با یک متخصص باروری تقریباً همیشه فراتر از توصیه های حرفه ای است. اعتماد به پزشک مهم است ، پزشک باروری نیز تا حدی یک روانشناس است که می تواند شما را آرام کند ، امید موفقیت درمانی را القا می کند. مهمترین چیز این نیست که از هدف مورد نظر منحرف شوید و به نتیجه مثبت درمان و شروع آن اعتقاد داشته باشید بارداری! بنابراین ، باور کنید که همه چیز درست خواهد شد و آرزو برای یک کودک.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *