סטריליות זה לא משפט

Mozgovaya E.M.דוקטורט, רופא נשים ויולדות במחלקה לטיפול באי פוריות 

אי פוריות היא לא רק חוסר יכולת להיכנס להריון במהלך שנה של יחסי מין פעילים, אלא גם מהווה מקור לצער ותסכול רב עבור המשפחה. אם עברה שנה של מאמצים וניסיונות, אך אין תוצאה, אזי כל וסת הקרובה שמה קץ לתקווה קטנה … ולצערנו אנו יכולים להניח כי פוריות מתרחשות.

יש להיעזר במומחים: אל תישארו לבד עם צרות. כיום אחד מכל 8 זוגות סובל מאי פוריות באוקראינה ולמרבה הצער, מספר הזוגות הללו רק הולך וגדל.

אצל בני זוג מעל גיל 35, זה נצפה פי 2 יותר מאשר אצל זוגות צעירים. לכן חשוב מאוד לזוגות שחצו את ציון הדרך שלושים השנה וחווים קשיים להרות, לקבל החלטה מיידית ומבקשים עזרה ממומחה. ככל שנמצאת בעיה מוקדם יותר, כך יש סיכוי גבוה יותר להיפטר ממנה.

אם אישה לאחר 1-2 שנים של פעילות מינית קבועה ללא שימוש באמצעי מניעה אינה מצליחה להיכנס להריון, עליך להתייעץ עם רופא לקבלת ייעוץ בנושא פוריות. אם יש סיבות ברורות לאי פוריות – אי סדרים במחזור החודשי, הריונות חוץ רחמיים בעבר, מחלות דלקתיות – אז אתה לא צריך לחכות שנה, עליך לטפל. זה יכול להיות תצפית על ידי חבר רופא נשים, או יותר טוב על ידי רופא המתמחה ישירות בתכנון המשפחה.

הודות לאבחון מתאים וטיפול שנבחר במיוחד, יותר ממחצית הזוגות העקרים הצליחו להרות ילד.

במספר מקרים (כשליש מהזוגות) בעיה זו נגרמת עקב פוריות גברית, בשליש מהמקרים האישה סובלת מעקרות, ובשליש האחרון של הזוגות לא זוהה הגורם לאי פוריות. עם זאת, נכון לעכשיו, לא ניתן לקבוע כמה סיבות לחוסר ילדים. במקרים כאלה, רופאים משתמשים בטכניקות רבייה בסיוע בכדי להתגבר על בעיה זו. כיום יותר ויותר אנשים פונים לטיפול רפואי שיעזור להם לייצר תינוק. אי פוריות היא לא רק מחלה. זהו מצב שיכול להיגרם ממאות סיבות, הן מצד האישה והן מצד הגבר. והדבר הקשה ביותר הוא למצוא את הגורם לאי פוריות אצל זוג מסוים. זה המפתח להצלחה. לא הרבה רופאי נשים ואורולוגים יכולים לעשות זאת. זה דורש לא רק ניסיון טוב, אלא גם הזדמנויות רבות לבדיקת חולים.

לעיתים קרובות נתקלים במצבים כאלה: זוג פוריות מגיע להתייעצות בקליניקה שאין לה אפשרות לאבחון מודרני. ומהלכי הטיפול בניסוי מתחילים תחת המוטו “מה אם יש לך את זה?” הורמונים מסוימים מוחלפים לאחרים מספר פעמים, ובהכרח מתווספים לכך כמה קורסים של אנטיביוטיקה חזקה. בסופו של דבר הכל חוזר לקדמותו, אבל הגבר והאישה כבר נמצאים במצב “מרפא” כזה שגם זוג בריא וקשוח לא יכול להיכנס להריון. הרבה זמן אבד, הרבה כסף הוצא, התקוות הולכות ונמוגות.

לכל שיטת טיפול יש צד שני של המטבע, ולכן לא מקובל לעשות זאת באופן אקראי. כדי לעזור ביעילות, על הרופא להיות מומחה לאי פוריות. עליו להיות בעל ניסיון רב בתחום זה, בעל כישורים גבוהים, להיות מסוגל לערוך את המחקר הדרוש, להתייעץ עם מומחים אחרים. בנוסף, עליו לשלוח גבר לבדיקה וטיפול, שכן אצל 30-40% מהזוגות העקרים, היכולת להרות פוחתת אצל גבר. לשווא המין החזק יותר מנסה להתרחק מהבעיה. לכן, עדיף להגיע לייעוץ יחד, יחד עם בעלך.

כל זה אפשרי באופן מלא רק במרכזים מתמחים העוסקים בטיפול באי פוריות. שם עובדים רופאים העוסקים בנושא זה ברמה הגבוהה ביותר. נקודת ההתייחסות הטובה ביותר היא תהילת המוסד, שמו. אתה יכול לבקש מרופא הנשים או מחברך להמליץ ​​על מרכז מיוחד לטיפול באי פוריות. אם לא תיצור קשר מיידי עם מוסד כזה, אתה יכול כל הזמן למהר מרופא אחד למשנהו, לאבד זמן, כסף ותקווה. זהו מצב אופייני מאוד לחולים פוריות, מכיוון שקשה לעזור להם.

אם אינך גר בעיר גדולה, סביר להניח שאין מרפאת פוריות בקרבת מקום. אז אתה יכול לכתוב מכתב לכתובת המרכז המתמחה. תאר את המצב, רשום את המחקרים שנערכו ותוצאותיהם, הטיפול והשפעתו. אם המוסד מעריך את המוניטין שלו, נאמר לך מה לעשות הלאה, אילו בדיקות נוספות לעבור ומתי להגיע למינוי.

כמעט כל שיטות הטיפול והבדיקה הקשורות לאי פוריות בתשלום. אך למרבה הצער, ברפואה מסחרית ביתית מודרנית, איכות הטיפול אינה תמיד תואמת את העלות, והעלות לא תמיד תואמת את רמת השירותים. לכן, כשבוחרים מרפאה, לא ניתן לנהוג על פי העיקרון “היכן שהוא יקר יותר” או להפך, “במקום בו הוא זול יותר”. אתה יכול לתת הרבה כסף רק בשביל פרסום טוב. ותוכלו לעמוד בתור במרפאה בחינם. ניתן לנסח את האמרה המפורסמת של הבריטים על דברים זולים: “אנחנו לא עשירים מספיק כדי להתייחס אלינו במקום שהוא זול יותר.”

אז תבחרו. או מיד, אמנם קצת יותר יקר, אבל יעיל יחסית. או בהתחלה זה זול, ואז הרבה פעמים הוא זול (בסך הכל הוא עדיין יקר). עד שלבסוף תגיע בטעות למומחה טוב או נכנס להריון מרצון הגורל.

ישנן סיבות רבות לאי פוריות, וכדי לזהות אותן תצטרך לעבור תוכנית שלמה של מחקר: הורמונלי, אולטרסאונד, מדבק, אימונולוגי. כמו גם היסטרוזלפוגרפיה (בדיקת סבלנות החצוצרות), זרע זרע ועוד הרבה יותר במידת הצורך. במקרים מסוימים עליכם “לרדת לתחתית” מנגנונים מולקולריים, גנטיים ואימונולוגיים.

רק לאחר גילוי הסיבה, תוכלו להתחיל בטיפול. מערכת הרבייה עובדת בעדינות רבה, וטיפול אגרסיבי ולא תקין יכול רק להחמיר את המצב. אך אל תשכח: עם הגיל, היכולת להרות וללדת ילד פוחתת. הסיכויים להיכנס להריון מצטמצמים מאוד ככל שהאישה מבוגרת יותר והטיפול ארוך יותר בפוריות שעברה. אם מטפלים במשך זמן רב מאוד, אז אתה יכול להגיע לגיל שבו הגוף כבר לא יכול להיכנס להריון.

במרכזים מתמחים תקופת הבדיקה לאי פוריות לא תעלה על 2-3 חודשים, והטיפול אמור לתת תוצאה לא יאוחר משנתיים מיום הפנייה למרפאה.

לקראת הטיפול תוכלו לחסוך מעט. עשה חלק מהמחקרים הדרושים כדי לקבוע את הגורמים לאי פוריות במקום מגוריך. זה יכול להיות בדיקת אולטרסאונד, זרעון, מחקר לזיהומים באברי המין. אז עלות הבדיקה תפחת. תצטרך לעבור רק בדיקות מיוחדות שנקבעו על פי אינדיקציות הרופא – הורמונליות, אימונולוגיות. הכרת הדברים הקטנים לכאורה תקל מאוד על כל תהליך ההכנה והטיפול.

עלינו להיות מוכנים לכך שעצם הטיפול בפוריות משפיע על גוף האישה. לרוב רוב האנשים משנים את מצב הרוח שלהם, כישלונות נתפסים בצורה חריפה במיוחד, חרטה מתעוררת על בזבוז כסף, ובסופו של דבר האישה נוטשת את הניסיונות להביא לעולם ילד אחד לפחות.

קיימת דעה כי ניתן לעקוף כמעט כל פוריות באמצעות שיטת הפרייה חוץ גופית, להוצאת תינוק ממבחנה. האם זה כך? האם כדאי להכות את הדרורים בתותח?

אם ההפרות אינן ניתנות לתיקון, לעיתים קרובות ניתן להתמודד עם פוריות בתרופות קונבנציונליות, על ידי תיקון הרקע ההורמונלי וההשפעות החיצוניות המינימליות על הגוף, או באמצעות ניתוח לפרוסקופי. בדרך כלל משתמשים בהפריה חוץ גופית כמוצא אחרון. זו שיטה יקרה וקשה. ניסיון אחד להיכנס להריון עולה כמה אלפי דולרים, ובאירופה זה יקר פי כמה. לעתים קרובות נדרשים מספר ניסיונות, מכיוון שהיעילות של אחד היא קצת יותר מ -30%. בנוסף, רבים נעצרים על ידי המחסום הפסיכולוגי לשיטה יוצאת דופן זו. אבל אם הכספים מאפשרים, שום דבר לא מפריע, אז אתה יכול לנסות להערים על הטבע.

כמובן שתרופות אינן כל יכולות, ולא כולם מצליחים לעזור. שיעורי ההריון לאחר טיפולי פוריות נעים בין 20 ל- 80%. זה תלוי בעיקר באופי ההפרות. לדוגמא, הפרעות הורמונליות מעניקות לתיקון היטב, וחסימת החצוצרות מחייבת ניסיונות חוזרים ונשנים של הזרעה מלאכותית. לאחר בדיקה מלאה בקרב 5-10% מהזוגות, הסיבה לאי פוריות נותרה לא ברורה.

כמו כן יש לציין כי תקשורת עם מומחה לפוריות חורגת כמעט תמיד מהמלצות מקצועיות. חשוב לסמוך על הרופא, רופא הפוריות הוא בחלקו גם פסיכולוג שיכול להרגיע אותך, להשרות תקווה לטיפול מוצלח. העיקר לא לסטות מהמטרה המיועדת ולהאמין בתוצאה חיובית של הטיפול וההתחלה. לכן, האמינו שהכל יסתדר. ואחל לילד.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *